Czwartek 21/08/2014 · Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Dziennik Zachodni
| dodane: 24.07.2006 g.13:40 | drukuj

Oblężenie skarbówki

Do Urzędu Skarbowego codziennie przychodzi co najmniej 300 osób składających wniosek o zaświadczenie o dochodach w 2005 roku. - W czwartek mieliśmy rekordową ilość - 800 osób - mówi Krystyna Kud, naczelnik sosnowieckiego Urzędu Skarbowego. - Kiedy było mniejsze zainteresowanie tymi dokumentami pracował tam jeden urzędnik, teraz wnioski przyjmuje trzech pracowników.

Zaświadczenia są potrzebne do zasiłku rodzinnego, który od września będzie wydawany tylko przez miejskie ośrodki pomocy społecznej.

W sosnowieckim MOPS-ie wnioski o zasiłek rodzinny przyjmowane są przy 11 stanowiskach.

- Idąc tutaj bałam się, że będę musiała dłużej stać w kolejce. Na szczęście już po kilku minutach zostałam przyjęta przez urzędniczkę. Miałam wszystkie dokumenty i teraz tylko czekam na zasiłek - mówi pani Barbara z Zagórza, mama dwójki dzieci.

Jeżeli składających wnioski będzie więcej, to zwiększy się liczba urzędników przyjmujących je.

- W przypadku osób, które pobierały zasiłek rodzinny w zakładzie pracy oprócz wniosku potrzebne jest też ksero dowodu osobistego, zaświadczenie o dochodach w ubiegłym roku, akty urodzenia dzieci - mówi Wiesława Pawełek, zastępca dyrektora MOPS, odpowiedzialna za świadczenia rodzinne i dodatki mieszkaniowe. - Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, to w dokumentach powinno znaleźć się orzeczenie potwierdzające to.

Jeżeli ktoś pobierał już w MOPS-ie zasiłek rodzinny, to wraz z wnioskiem należy jeszcze złożyć zaświadczenie z US o dochodach w 2005 roku. Dokument potwierdzający, że ktoś stracił pracę, albo ja znalazł. W przypadku jakichkolwiek zmian kserokopie dowodu osobistego.

Gdzie po wnioski?

Wnioski, które są potrzebne przy staraniu się o zasiłek rodzinny można odebrać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Mościckiego 14) lub w internecie (http://e-inspektorat. zus. pl/pliki/formularze/zal_1. pdf).

- Zasiłek będziemy wpłacać na konto, przekazem pocztowym lub, czego raczej chcemy unikać w kasie. Jeżeli ktoś nie ma założonego konta bankowego, to sami je zakładamy i wtedy będzie można odebrać pieniądze w bankomacie - mówi Wiesława Pawełek.

Zasiłek rodzinny na dziecko, które nie ukończyło jeszcze 5 lat wynosi 48 zł, od 5 do 18 roku życia - 64 zł. Jeżeli dziecko od 18 do 24 roku życia uczy się, to zasiłek rodzinny wynosi 68 zł.

Osoby, które złożą wniosek jeszcze w tym miesiącu, otrzymają zasiłek rodzinny we wrześniu. Jeżeli nie zdążą z tym do końca lipca, to zasiłek będzie wydany w październiku razem z wyrównaniem za wrzesień.

Sebastian Reńca

Jesteś osobą wrażliwą na sprawy publiczne, obejrzałeś ciekawą wystawa, byłeś na ciekawym koncercie, sztuce teatralnej, zawodach sportowych lub innej imprezie, posiadasz ciekawe fotografie, zbiory, kolekcje i chcesz się podzielić tym z innymi - my postaramy się to opublikować. Napisz do nas